Świetnie zdajemy sobie sprawę, że w otaczającym nas środowisku, oraz w codziennym życiu, nie zawsze możemy sobie poradzić z dotykającym nas problemami, stresem i codziennymi wyzwaniami. Obecna rzeczywistość stawia przed nami wyzwania, w których musimy być perfekcyjne, idealne i zawsze w formie. Warunki te stwarzają idealne podłoże do rozwoju wszelkiego rodzaju chorób, stresu, depresji i sytuacji w których szukamy ucieczki od codziennego życia. W takich sytuacjach chętnie sięgamy po dobry film lub książkę. Wydawałoby się, że książki odeszły do lamusa i niechętnie sięgamy po ich papierowe wydania, alternatywą w takim przypadku są audiobooki, które mają to do siebie że możemy ich słuchać w każdych warunkach i o każdej porze.
Książka dobra na wszystko
Książka oraz jej elektroniczne wydanie, jakim jest audiobook, stwarza bezpieczne warunki poznawania świata, zaspokojenia wrodzonej ciekawości o odczuciach i zmaganiach innych ludzi z przeciwnościami losu, oraz przykładami że nawet w dramatycznych sytuacjach życiowych optymistyczne spojrzenie i walka z przeciwnościami losu są absolutnie realne i możliwe. Wszyscy zdajemy sobie sprawę że w przypadku nieuleczalnej choroby optymistyczne spojrzenie nie zawsze jest wykonalne i łatwe do zrealizowania. Dlatego warto czasami spojrzeć na świat przez oczy kogoś, kto przyszedł przez tą trudną sytuację i daje nam możliwość spojrzenia na nią ze świeżej perspektywy.
Siła nadziei i optymizmu w audiobook
Zadajemy sobie niejednokrotnie pytanie skąd w takich sytuacjach czerpać siłę do walki, mieć w sobie pokłady optymizmu, nadziei i spoglądać z wiarą nadchodzącą jutro. Może warto sięgnąć po pozycją książkową, napisaną przez mężczyznę, który w sposób subiektywny pokazał cały proces przechodzenia i zmagania się z nieuleczalną chorobą w książce, o wiele mówiącym tytule” Na marginesie życia”. Audiobook który jest obecnie dostępny, stwarza nam warunki do zapoznania się z historią beznadziejnej walki z chorobą, ale przez pryzmat humoru, pogodnego nastawienia do życia, wręcz można powiedzieć z bezczelnym i zawadiackim wyzwaniem rzuconym życiu i śmierci.
Dlaczego ten audiobook?
Badania naukowe dowiodły że słuchanie audiobooków ma taki sam motywujący wpływ jak czytanie książek. Nie przez przypadek mój wybór padł na tą pozycję książkową, w postaci audiobooka, gdyż pozwala on zanurzyć się w rzeczywistość siermiężnej PRL-owskiej służby zdrowia pokazanej z fantazją i wesołością, przez człowieka, który boryka się z nieuleczalną chorobą. To fascynująca wędrówka przez szpitale, sanatoria i nieudane terapie, wraz z barwnymi opowieściami o ludziach których spotkał na swojej drodze. W wędrówce tej towarzyszy mu instrument muzyczny zwany bandżolą, wraz z całym zapasem dykteryjek, kawałów i anegdot. Słucha się tego audiobooka z lekkością, ale i zainteresowaniem, jak zakończy się ta historia.
Czy audiobook może wpływać na nasze samopoczucie?
Jak już wspominaliśmy czytanie audiobooków ma motywujący i stymulujący wpływ na nasz mózg, a co za tym idzie także na nasze samopoczucie. To, jakie bodźce odbiera nasz mózg, ma determinujący wpływ na kondycję, humor, zdrowie oraz formę i sprawność fizyczną. Jeżeli słuchamy audiobooka o lekkiej formie i humorystycznym zabarwieniu, mózg nasz odbiera pozytywne bodźce, które mogą być pomocne jako narzędzie uzupełniające, łagodzenie stresów, stanów lękowych czy depresji. Barwa głosu lektora, jego modulacja oraz tempo czytania pobudza nasz mózg do pracy, rozwija naszą wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a także pozwala zapoznać się z literaturą w czasie kiedy możemy wykonywać inne obowiązki, takie jak praca w ogródku, spacer, czy sprzątanie w domu. To, czy warto sięgać po audiobooka czy książkę w wydaniu papierowym zależy od indywidualnych preferencji i znajdziemy tyle samo zwolenników audiobooków, co amatorów i pasjonatów czytania książek w wersji papierowej. Faktem jest, że każda z tych form jest korzystna dla naszego samopoczucia.