Czym jest bruksizm i dlaczego może być dla nas problemem?

bruksizm

Bruksizm to niestety coraz częściej pojawiająca się dolegliwość, która polega na nieświadomym zgrzytaniu zębami przez sen, jak również na mocniejszym zaciskaniu zębów. Może mieć podłoże genetyczne, jak również być wynikiem różnego rodzaju problemów związanych chociażby ze stresem. Leczenie bruksizm wymaga przede wszystkim wiedzy, ale również stosowania odpowiednich środków. Dlaczego nieleczony bruksizm może okazać się dla nas problemem.

Prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej, jak również wszystkich mięśni sprawi, że nie będziemy zmęczeni, nasza twarz będzie o wiele bardziej wypoczęta, jak również zmniejszone będzie ryzyko postawania deformacji w obrębie żuchwy.

Bruksizm to taka dolegliwość, która tylko pozornie może wydawać się niepozorna. W rzeczywistości może bardzo mocno przyczyniać się do problemów z kondycją jamy ustnej, jak również samych zębów, które w trakcie poddawane są dość dużym obciążeniom i mogą się ścierać.

Czym jest bruksizm?

Bruksizmem określamy stan, w którym nieświadomie, przez sen, mocno, systematycznie i regularnie zgrzytamy zębami. Przyczyny nie są dokładnie znane, obecnie uważa się, że bezpośrednimi przyczynami bruksizm mogą być wady genetyczne, ale również silny stres, depresja, nadpobudliwość, specjalistyczne leczenie, jak również przyjmowanie niektórych leków.

Jakie są główne objawy bruksizm?

Oczywiście zgrzytanie zębami to najbardziej charakterystyczny objaw, który od razu przykuje naszą uwagę. Jeżeli zgrzytanie zębami pojawia się regularnie i nie jest przez nas w żaden sposób kontrolowane, warto udać się do stomatologa. Kompleksową i fachową pomoc otrzymamy w klinice MCS https://mcs-przychodnia.pl/.

Zobacz także: https://opiniotworczy.pl/czym-sa-protezy-zebowe-stale-oraz-ruchome/

Dodatkowo o bruksizmie mogą świadczyć takie kwestie, jak:

– starte zęby,
– uszkodzone szkliwo,
– bardzo mocno odczuwalne napięcie w okolicach żuchwy,
– bóle stawów żuchwowo-skroniowych,
– silny ból głowy po przebudzeniu.

Leczenie bruksizm

Bruksizm oczywiście można leczyć i warto zwrócić uwagę na to, że leczenie może obejmować zarówno aspekty typowo stomatologiczne, jak również poza stomatologiczne. Wśród metod leczenia bruksizm można wymienić:

– stosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych,
– relaksację mięśni żuchwy przy pomocy lasera,
– ogólny masaż twarzy,
– redukowanie czynności stresowych,
– regularne wysypianie się.

Na pewno nie warto lekceważyć problemów i odkładać ich na później. To może bowiem przełożyć się na pogłębienie naszego dyskomfortu.