Jaka jest różnica między dezodorantem a antyperspirantem?

ochrona zapachowa

Dezodoranty i antyperspiranty posiadają znaczące różnice w swoim działaniu. O czym jednak należy przede wszystkim powiedzieć?

Czy dezodorant i antyperspirant to ten sam środek?

Pot jest oczywiście bardzo ważną substancją dla naszego organizmu. Jego wydzielanie pozwala przede wszystkim na regulację termiczną naszego ciała, a także działa ochładzająco na naszą skórę, która paradoksalnie posiada spore skłonności do przegrzewania się. Pot jest więc naturalnym regulatorem, lecz oczywiście posiada on sporo skutków ubocznych. Przede wszystkim wspomnieć należy o nieprzyjemnym zapachu, który bardzo często mu towarzyszy. Dodatkowo osoby, które pocą się wyjątkowo mocno, mogą mieć pewne trudności w związku z chociażby nieestetycznymi plamami na swoich ubraniach. Sprawia to, że spotkania czy wyjścia mogą być krępujące, szczególnie jeżeli mamy świadomość tego, że mamy nieestetyczne plamy pod pachami.

Oczywiście z tymi problemami jesteśmy w stanie radzić sobie na wiele sposobów, przede wszystkim zaś z pomocą specjalnych środków kosmetycznych. Warto jednak w tym momencie podkreślić jedną niezwykle istotną kwestię – dezodorant a antyperspirant to wcale nie to samo, a dzisiaj powiemy sobie więcej o tym, dlaczego tak właściwie jest.

Gdzie leży różnica pomiędzy dezodorantem a antyperspirantem?

Oczywiście naprawdę wiele w tym przypadku jest w stanie powiedzieć nam już sam skład. Dezodorant najczęściej będzie składać się z olejków eterycznych czy innych środków posiadających intensywny, przyjemny zapach, a także z produktów bakteriobójczych – to one bowiem w głównej mierze odpowiadają za powstawanie charakterystycznej woni. Jeżeli zaś chodzi o antyperspiranty, najczęściej zawierają one dodatkowo sole glinu, które działają pod wpływem ciepła bezpośrednio na pory skóry.

Zmierzamy więc w tym momencie do znaczących różnic w kontekście działania obu środków. Dezodoranty skupiają się tylko i wyłącznie o niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu, zabijając naturalnie urzędujące na naszej skórze bakterie i nadając o wiele przyjemniejszy zapach. Antyperspiranty zaś działają bezpośrednio na naszą skórę. Zwężając bowiem pory skóry, zmniejszają również intensywność wydzielania się potu, co jest bardzo ważne w kontekście osób walczących z nadmierną potliwością.

Długość działania obu tych produktów również nie jest taka sama. Dezodoranty nie są w stanie utrzymywać się na naszej skórze przez długi czas, podczas gdy antyperspirant bez problemu są w stanie działać nawet przez 24 godziny lub do momentu, gdy nie zmyjemy ich z naszej skóry.