Ferie bez nart? Pomysły dla tych, którzy omijają stoki

gdzie na ferie zimowe

Czy należysz do osób, które nie uprawiają sportów zimowych? Zamiast biernie przyglądać się zabawie na stoku, warto znaleźć atrakcje, które zmienią twój urlop w niezapomniane wspomnienia. Wypożyczalnia samochodów Avis przygotowała krótki przewodnik po najpopularniejszych kurortach zimowych, w których można poczuć zimowy klimat i przyjemne spędzić ferie również bez nart na nogach.

Klimatyczne Zakopane – w tegoroczne ferie dojedziemy szybciej

Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce, które oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych nie tylko dla narciarzy. Zimą warto czerpać z piękna Doliny Strążyskiej i wodospadu Siklawica, Rusinowej Polany i Gęsiej Szyi, Doliny Kościeliskiej czy Morskiego Oka. Poszukujący przygód powinni wybrać się na tradycyjny kulig, uznawany za jedną z najpopularniejszych atrakcji Podhala. Z kolei fani krainy śniegu i lodu powinni przejść labirynt, zbudowany z siedmiu komnat połączonych wydrążonymi w śniegu korytarzami, które dodatkowo zaskakują estetycznymi rzeźbami z lodu. Obok labiryntu znajduje się Wielka Krokiew, na której w połowie stycznia odbyły się zawody z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich.

„Dotychczas wielu podróżujących narzekało na korki na Zakopiance. Dobra informacja jest taka, że dzięki oddaniu dwukilometrowego tunelu poprawił się komfort i skrócił czas podróży do stolicy Tatr. Lepsza droga nie zwalnia nas jednak z myślenia o bezpiecznej jeździe i ograniczeniach prędkości – w nowym tunelu maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 100km/h, a jej przestrzegania pilnuje odcinkowy pomiar” – podkreśla Sascha Hümmerich, Dyrektor Generalny Avis Budget Group na Polskę, Czechy, Austrię i Szwajcarię.

Urokliwy Karpacz w Karkonoszach

Karpacz słynie z rewelacyjnych warunków dla narciarzy. Niemniej jednak wachlarz atrakcji dla osób, które nie uprawiają narciarstwa zjazdowego jest szeroki. Zamiast tego można wybrać alpejski tor bobslejowy, park linowy, łyżwy, ścieżki saneczkowe czy też coraz bardziej popularny snowtubing, czyli zjazd ośnieżonym torem w specjalnym pontonie. Entuzjaści szlaków górskich powinni udać się na Śnieżkę – wizytówkę Karkonoszy, położoną na wysokości 1602 m n.p.m. Zimą do takiej wyprawy trzeba się jednak dobrze przygotować, pamiętając o ciepłym stroju i wygodnych butach trekkingowych. Ci którzy chcieliby zdobyć Śnieżkę zimą, a niekoniecznie lubują się w górskich eskapadach, powinni wybrać szlak niebieski.

Gdy przyjdzie nam ochota na mniej zimowe atrakcje możemy udać się na basen, kręgle, czy do spa. Karpacz to również dobre miejsce dla entuzjastów historii, gdzie znajduje się najstarszy drewniany kościół w Polsce. Ponadto, w promieniu kilkunastu kilometrów jest mnóstwo innych ciekawych budynków, w tym Pałac w Miłkowie, Pałac w Sobieszowie czy Pałac Smyrna.

Wisła zawsze na zimowym podium

Położona w Beskidach Wisła to jedna z najbardziej popularnych miejscowości górskich w Polsce. Od lat rywalizuje z Zakopanem czy Karpaczem o miano tej najatrakcyjniejszej. Wisła zaskakuje o każdej porze roku, ale to właśnie zimą czaruje turystów najbardziej. Jedną z zimowych atrakcji w Wiśle, zarówno dla dzieci i dorosłych, jest snowtubing. W górach nie może zabraknąć przejażdżki konnym zaprzęgiem z pochodniami do chaty z muzyką na żywo. Entuzjaści adrenaliny powinni pomyśleć o wynajęciu skuterów śnieżnych. Z kolei turyści poszukujący mniejszych wrażeń, ale chcący pozostać w ruchu mogą wybrać się na lodowisko, które działa codziennie do godzin wieczornych.

Fani skoków narciarskich powinni odwiedzić Galerię Sportowych Trofeów Adama Małysza. Jak dodaje Hümmerich, przed zimowym wyjazdem warto sprawdzać zasady anulowania rezerwacji samochodu – na wypadek, gdyby pogoda lub inne zdarzenia miały pokrzyżować urlop. „Wynajmując samochód na ferie w górach niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie do warunków atmosferycznych, a opony dostosowane do warunków zimowych są jedynym elementem łączącym auto z drogą. Nielimitowany przebieg w trakcie wynajmu, możliwość anulowania rezerwacji na krótko przed wyjazdem i zwrot pieniędzy za niewykorzystaną rezerwację to kolejne atuty, które przekonują wielu do wynajmu”.

Jak pokazują powyższe przykłady, polskie kurorty narciarskie mają dużo do zaoferowania także dla osób nie korzystających z tras narciarskich. Niezależnie od lokalizacji, na pewno znajdziesz wiele alternatyw wobec stoku narciarskiego. Pytanie brzmi, w którą stronę i jakim autem pojedziesz na ferie?