Myślenickie zabytki: zamczysko

Wznoszące się nad doliną Raby, jest jedną z turystycznych wizytówek tego miasta. Kto odwiedza Myślenice, ten w programie wycieczki koniecznie powinien uwzględnić wizytę na terenie Zamczyska. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Dlaczego turyści tak chętnie poświęcają czas tej ruinie pochodzącej z czasów średniowiecza?

Wieża, usytuowana na grzbiecie Uklejny, jest dziś malowniczą ruiną. Warto jednak pamiętać, że jeszcze nie tak dawno była to ważna forteca, mająca strzec prowadzącej w rejonie Myślenic drogi handlowej. Wieża ta powstała w XII wieku, a do jej budowy wykorzystany został łamany piaskowiec – materiał łatwo dostępny i niezwykle popularny w tej części kraju.

Przy wieży powstały drewniane zabudowania, które nie dotrwały do naszych czasów. W okresie powojennym tereny „Zamczyska” stały się przedmiotem wielu badań. W ich trakcie udało się znaleźć sporo ciekawych pamiątek z czasów średniowiecza. Dziś są one z dumą prezentowane w miejscowym muzeum, do którego w czasie wycieczki po rejonie Myślenic również warto zajrzeć.

zdjęcie pochodzi ze strony https://myslenicka24.pl/

Więcej informacji można przeczytać tutaj: https://myslenicka24.pl/index.php/2020/07/15/zamczysko-miejsce-urokliwe-i-tajemnicze/