Co to jest LUT?

LUT to skrót od LookUpTable, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Tablica wyglądaj jak”. LUT jest prostym plikiem zawierającym dwie tablice danych, jedna zawiera informacje o tym jakie zakresy kolorów zmieniamy, a druga na jakie kolory je zmieniamy. No dobrze, ale co ta definicja oznacza w praktyce? Tutaj muszę wprowadzić pewną dygresję.

Do czego służą LUTy

Czy widziałeś/aś kiedyś surowy materiał z kamery filmowej? Wcale nie jest on piękny, kontrastowy i nasycony. Wygląda raczej ja mocno sprany i wytarty obraz, mniej więcej tak:

Są powody dlaczego surowy materiał wygląda właśnie tak, a nie inaczej, ale to temat na inny wpis. Ważne jest jednak to, że zanim pokażę się go widzowi trzeba zadbać o to, żeby wyglądał ładnie. Można to zrobić ręcznie, albo z użyciem LUTa.

LUT działa jak filtr instagramowy, wystarczy go nałożyć na surowy materiał, żeby podnieść jego kontrast, nasycenie, a tym samym uczynić go bardziej filmowym. LUTy, których się do tego używa są lutami wejściowymi, ich zadaniem jest uczynić obraz jak najbardziej naturalnym. Poniżej widać przykład zastosowania LUTa wejściowego:

LUTy kreatywne

Jednak LUTy wejściowe to nie jest jedyny rodzaj LUTów. Gdyby tak było to filmy były by pozbawione charakteru, każdy wyglądałby identycznie. Z tego powodu istnieją też LUTy kreatywne. Na pewno kojarzysz charakterystyczny zielony kolor z Matrixa, albo Bardzo kontrastowy i nienasycony wygląd z Szeregowca Rayana. Znowu, taki efekt można uzyskać ręcznie, ale znacznie szybszym i prostszym rozwiązaniem będzie użycie LUTa kreatywnego.

Poprzez kilka kliknięć możesz uzyskać mroczny, ciemny i niepokojący klimat przypominający fragment jakiegoś horroru, albo ciepły i przyjemny kojarzący się z wakacjami.

Jeżeli uważasz, że LUTy to coś dla Ciebie, to serdecznie zapraszam do odwiedzenia mojej strony: https://www.quitedark.pl/sklep

Autor artykułu: Marcin Rutkowski