Co to jest water jet?

ciecie strumieniem wody

Wśród popularnych metod cięcia materiałów można wymienić chociażby water jet – cięcie strumieniem wody. W ciągu ostatnich lat tego rodzaju technologia została znacząco udoskonalona, maszyny są coraz bardziej nowoczesne, precyzyjne. Ciąć wodą można najróżniejsze materiały, robić to dokładnie, precyzyjnie, powtarzalnie, bez ryzyka, że materiał będzie uszkodzony. Wszystko to ma duże znaczenie.

Często zdarza się, że aby wykonać elementy do naszego domu czy mieszkania, do biura, hali magazynowej czy maszyn, urządzeń, konieczne jest ścisłe dopasowanie do siebie wszystkich elementów. Przy pomocy water jet, cięcia wodą pod ciśnieniem, dokładnie takie efekt możemy osiągnąć.

Woda jest na tyle uniwersalnym materiałem, że można ją wykorzystać do cięcia praktycznie każdego rodzaju materiału, od stali, przez szkło czy beton, na gresie czy granicie kończąc. Cięcie odbywa się z wykorzystaniem profesjonalnej maszyny.

Jakie są główne zalety cięcia wodą?

Główną zaletą, która wynika z cięcia wodą jest przede wszystkim to, że robimy to szybko, nie tracimy czasu na cięcie ręczne, jak również nie musimy się martwić, że materiał w jakiś sposób pęknie, będzie pogięty, zmieni się jego kolor lub właściwości mechaniczne.

Do głównych zalet water jet zaliczamy:

– bardzo krótki czas cięcia,
– możliwość cięcia najróżniejszych materiałów,
– wyjątkową precyzję cięcia,
– brak niszczenia materiałów,
– maksymalne wykorzystanie materiału,
– oszczędność pieniędzy.

Jakie dokładnie materiały możemy ciąć przy pomocy water jet?

Praktycznie wszystkie. Technologia jest na tyle uniwersalna, że bez problemu możemy ciąć:

– stal,
– blachę,
– beton,
– różnego rodzaju płytki gresowe czy klinkierowe,
– marmur i granit,
– szkło hartowane.

Po pierwsze możemy przycinać materiał na dowolną długość. Drugą zaletą jest przede wszystkim to, że w danym materiale możemy bez problemu wyciąć kształty czy otwory. Jest to szczególnie ważne np. dla branży budowlanej, dekoratorskiej czy meblarskiej. Trudno sobie bowiem wyobrazić blat kuchenny z granitu czy marmuru, który nie ma wyciętych otworów na zlew, kuchnię indukcyjną czy krany.

Warto jak najbardziej korzystać z metody cięcia wodą, gdyż jest niezwykle praktyczna i ekologiczna. To dzięki niej uzyskamy dokładnie taki efekt, na którym jak najbardziej nam zależało. Nie uszkodzimy materiału, uzyskamy stuprocentową powtarzalność, jak również wykonamy kilkadziesiąt czy kilkaset takich samych elementów. Gdy zależy nam na stabilności wymiarowej, będziemy zadowoleni.