Jak uchronić się przed kradzieżą danych z bankowości Internetowej?

Kradzież danych logowania do bankowości Internetowej lub próba wyłudzenia informacji z karty jest popularną metodą współczesnych hakerów czy złodziei. Jak ustrzec się przed taką kradzieżą online i utratą nie tylko funduszy ale również bardzo ważnych danych takich jak numer naszego dowodu?

Bankowość online i bankowość mobilna

Korzystamy z nich prawie każdego dnia. Obecne na naszych komputerach i telefonach stanowią ważną część kontrolowania finansów. Istotne jest to abyśmy za każdym razem logowali się do bankowości online przez oficjalną stronę lub aplikację. Najlepiej wpisujemy adres sami, z klawiatury i nie używajmy skrótów z linków, które mogą przyjść jako sms lub wiadomość na nasz e-mail. Pamiętaj, że Twój bank nie będzie również prosił o natychmiastową zmianę hasła lub logowanie się przez taką wiadomość. Warto wtedy telefoniczne skontaktować się z bankiem przez numer z oficjalnej strony i upewnić się, że kontaktuje się z nami oficjalny bank.

Uważaj na niezabezpieczone Wi-Fi

Ważne jest również aby nie logować się do swojego konta przez niezabezpieczone sieci wi-fi np. w kawiarni lub na dworcu. Nasze dane są wtedy bardzo łatwe do wyłudzenia – login i hasło pojawiają się w kodzie bez żadnego szyfrowania.

Te kilka prostych sposobów ułatwi Ci zachowanie bezpieczeństwa w sieci w trakcie korzystania z bankowości online lub aplikacji mobilnej.