Czy szczepionki są szkodliwe

Obecne czasy pozwalają na szeroki dostęp do wiedzy. Wiadomości na temat zdrowia czy żywienia czerpiemy nie tylko z poradników, ale i z internetu. Opiekunowie małych dzieci zastanawiają się często, czy szczepić dziecko. Bazując na informacjach z sieci mogą odnieść wrażenie, że szczepienia szkodzą.

W latach sześćdziesiątych mnóstwo dzieci padło ofiarą choroby Heinego- Medina. Dzięki współczesnym szczepionkom schorzenie niemal nie występuje. Obowiązkowe szczepienia sprawiły, że gruźlica czy tyfus to bardzo rzadkie przypadki. Przeciwnicy szczepień mówią o ich związku z autyzmem.

Czy szczepionki są szkodliwe?


Badania przeprowadzone na całym świecie nie potwierdzają jednoznacznie wpływu szczepień na autyzm i jego spektra.
Kiedy nie wiemy, czy szczepić dziecko powinniśmy opierać się nie tylko na opiniach z internetu, ale dotrzeć do różnych źródeł. Rozmowa z pediatrą czy dokładna analiza wyników badań nad szczepionkami mogą poszerzyć nam horyzonty. Osoby szukające odpowiedzi na pytanie, czy szczepionki są szkodliwe nie powinny wierzyć w teorie spiskowe
Przemysł farmaceutyczny nie został stworzony jedynie po to by zarabiać. Faktycznie, przynosi korzyści finansowe osobom z nim związanym, ale jest to normalne zjawisko. Każda gałąź przemysłu powinna być dochodowa i nie ma w tym nic złego.
Kwestia tego, czy szczepionki są szkodliwe urasta często do rangi poważnego problemu. Rodzice, którzy są przeciwni szczepieniom prowadzą zazwyczaj zdrowy tryb życia, niejednokrotnie oparty o weganizm czy minimalizm. Są to osoby potępiające wszelkie przejawy konsumpcyjnego stylu życia, mogące być wyznawcami ideologii zero- waste czy raw food.

Zdrowy rozsądek i nie uleganie ideologiom są tym co pozwala na racjonalne podejście do tematu szczepień. Polacy nie mogą decydować, czy szczepić dziecko, ponieważ jest to narzucone odgórnie przez przepisy. W Polsce nakładane są kary finansowe na osoby, które nie szczepią dzieci. W wielu krajach Europy nie jest to regulowane przez prawo, ale do placówek typu przedszkolnego nie są przyjmowane niezaszczepione maluchy. Zagadnienie na temat tego, czy szczepionki są szkodliwe pozostaje otwarte. Dopóki nie ma jednoznacznych odpowiedzi i wyników badań, musimy wyciągać wnioski samodzielnie i uodpornić się na internetową histerię, która postrzega szczepienia, jako niebezpieczny spisek firm farmaceutycznych.