Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Nadciśnienie tętnicze to poważna i bardzo podstępna choroba. Wyniszcza organizm latami, często nie dając wyraźnych objawów. Szczególną uwagę na ciśnienie powinny zwrócić osoby, u których w rodzinie wystąpił problem nadciśnienia oraz kobiety w ciąży.
Aparaty do domowego pomiaru ciśnienia tętniczego można kupić w każdej aptece. Najlepiej wybrać aparat z mankietem naramiennym. Jego pomiar będzie bardziej precyzyjny niż takiego zakładanego na nadgarstek.

Aby jednak wyniki pomiarów były miarodajne, warto się zapoznać z kilkoma prostymi zasadami, dotyczącymi sposobu pomiaru ciśnienia. Wartość ciśnienia powinniśmy kontrolować codziennie o tej samej porze, na przykład rano lub wieczorem. To ważne, ponieważ ciśnienie w ciągu doby nie jest stałe, podnosi się ono i opada. Wyniki warto zapisywać, aby móc je później porównać w perspektywie dłuższego czasu.

Przed zmierzeniem ciśnienia odpocznij przez 10-15 minut i uspokój się. Zawsze mierz ciśnienie na tej samej ręce. Usiądź spokojnie na krześle przy stole i oprzyj na blacie rękę, na którą zakładasz aparat. Rozluźnij rękę, nie napinaj mięśni.

Bezpośrednio przed pomiarem ciśnienia nie pij nic, nie jedz ani nie zażywaj żadnych leków bowiem, może to wpłynąć na wartość pomiaru.