Jak radzić sobie z puchnącymi łydkami?

Opuchnięte łydki to problem wielu kobiet. Ich przyczyny są różnorodne – długie siedzenie lub stanie, chodzenie w szpilkach, zmiany hormonalne lub duże upały. Z kolei powód puchnięcia to utrudniony przepływ krwi w organizmie. Jak radzić sobie z tą przypadłością?

Drobne zmiany – duża pomoc

Na początek warto spróbować wprowadzić niewielkie zmiany w codziennych zajęciach. Nie wymagają wiele wysiłku, a mogą znacząco przyczynić się do poprawy samopoczucia.
Jeśli praca wymaga długiego pozostawania w pozycji stojącej, warto dreptać w miejscu, uginać kolana – po prostu unikać pozostawania w bezruchu. W przypadku pracy siedzącej należy używać podnóżka. Po ciężkim dniu na opuchnięte łydki pomoże prysznic z wykorzystaniem na przemian zimnej i ciepłej wody.

Zdrowa dieta

Kondycję naczyń krwionośnych poprawi odpowiednia dieta. Powinna obfitować w warzywa, owoce i błonnik. Ważne jest także picie dużej ilości wody. Poza tym należy unikać soli, cukru i tłuszczów trans.
Istotna jest także prawidłowa masa ciała oraz unikanie używek. Nadwaga, alkohol i papierosy to czynniki mogące nasilać dolegliwości.

Opuchnięte łydki to problem, z którym można sobie poradzić domowymi sposobami. Czasem jednak mogą być objawem poważnych chorób, dlatego jeśli objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem.