Kiedy udać się z dzieckiem na wizytę u ortodonty?

leczenie ortodontyczne

Dbanie o prawidłowy zgryz u dzieci warunkuje nie tylko ich prawidłowy rozwój uzębienia, ale także kondycję całego organizmu. Oprócz codziennego szczotkowania zębów należy mieć na uwadze uważną obserwację tego czy dziecko np. nie ma problemów z oddychaniem czy też nie pojawiła się u niego wada wymowy. Jakie czynniki powinny nas jeszcze zaniepokoić i czy wizyta u ortodonty zawsze musi być skutkiem ich wystąpienia? Podpowiadamy.

Codzienna higiena jamy ustnej powinna być rutyną każdego dziecka. Należy ją wprowadzać zanim pojawią się pierwsze zęby mleczne. Maluchy muszą wiedzieć, że dbanie o zęby przełoży się nie tylko na ich samopoczucie związane pięknym i zdrowym uśmiechem, ale również zdrowie.

W tym celu należy wprowadzić do łazienki dobrej jakości akcesoria do pielęgnacji zębów, jak również pasty dostosowane do wieku dziecka. Nie bez znaczenia jest również codzienna obserwacja pociechy pod kątem wystąpienia objawów, które mogą świadczyć o kłopotach z uzębieniem. Pamiętajmy o tym, że wady zgryzu mogą być zarówno nabyte, jak i wrodzone. W obu przypadkach można jednak podjąć środki, które pomogą w tym, aby nasz maluch cieszył się prawidłowym zgryzem.

Ortodonta dziecięcy – pierwsza wizyta

Dziecko powinno być zapisane do specjalisty zanim ukończy 7 rok życia. Mowa nie tylko o tym, u którego pojawiły się niepokojące objawy, ale również o profilaktyce. Co istotne, warto wiedzieć, że możemy skorzystać z usług lekarza w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Ortodonta dla dzieci na NFZ przyjmuje bezpłatnie młodych pacjentów do ukończenia przez nich 12 lat. Fundusz finansuje także kontrolę po zakończonym leczeniu do 13 r. ż.

Dziecko u ortodonty – kiedy odwiedzić tego specjalistę?

Pamiętajmy o profilaktyce – pierwsza wizyta powinna pojawić się zanim jeszcze dziecko będzie miało wszystkie stałe zęby. Z kolei kontrola jest niezbędna wówczas, kiedy u naszych pociech pojawią się niepokojące objawy, które mogą świadczyć o tym, że mają one problemy ze zgryzem. Nieprawidłowy może doprowadzić do wystąpienia wielu groźnych dla zdrowia chorób, stąd też nie może być bagatelizowany.

Wśród objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę warto wymienić między innymi wadę wymowy. Tutaj konieczna jest wizyta nie tylko u logopedy, ale przede wszystkim właśnie u lekarza ortodonty. Nie bagatelizujmy stale otwartych ust czy też oddychaniem wyłącznie nimi. Niepokój powinny wzbudzić także niesymetryczne rysy twarzy czy też stłoczone zęby. Więcej informacji na ten temat na stronie: https://mcs-przychodnia.pl/.