Pierwsza miesiączka u dziecka, jak rozmawiać?

Ludzkie ciało w wyniku dorastania przechodzi szereg najróżniejszych zmian. Jedne są mniejsze i prawie zupełnie nie zauważalne, podczas gdy inne są takie, które całkowicie zmieniają życie młodej osoby. Z pewnością taką bardzo znaczącą zmianą jest pierwsza miesiączka. Jest ona na tyle ważna, że konieczne jest przygotowanie dziewczynki na o doświadczenie poprzez wcześniejszą rozmowę. Niestety dla wielu mam jest to bardzo trudny etap rodzicielstwa. Jak zatem powinno się rozmawiać z dzieckiem o pierwszej miesiączce?

Dlaczego to takie ważne?

Wspominając własne dzieciństwo można mieć w pamięci wiele wydarzeń. Cześć z nas pamięta pierwszy pocałunek, pierwszy dzień w szkole, lub pierwszą miłość. Często doświadczenia zachowane w pamięci kierują się w stronę pierwszej jazdy na rowerze lub też ulubionych przyjaciół. Wspomnienia te są dla każdej z nas różne i indywidualne. To, co jednak łączy każdą kobietę, to wspomnienie pierwszej miesiączki. Każda z nas dokładnie pamięta, jak bardzo intensywne było to doświadczenie.

Reakcja jednak każdej dziewczynki na pierwszą miesiączkę może być bardzo różna. Część dziewczynek poczuje dumę, a może nawet wewnętrzną siłę z powodu przemiany w kobietę. Część jednak będzie zawstydzona i zagubiona. Bardzo często ten czas w życiu młodej kobiety okrywa się z obniżonym poczuciem własnej wartości, znacznym pogorszeniem nastroju, a także unikaniem za wszelką cenę towarzystwa i aktywności. Wszystko to powoduje, że niezbędna jest wcześniejsza rozmowa, która przygotuje dziewczynkę, a wkrótce już młodą kobietę, na to doświadczenie. Da to jej nie tylko poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, lecz także pozwoli bardzo troskliwie i świadomie zadbać o swoje zdrowie i ciało.

Kiedy zainicjować taką rozmowę?

Wielu rodziców ma ogromny problem z tym, jak zacząć rozmowę na temat pierwszej miesiączki. A w końcu wiedzę na ten temat powinno się przekazać możliwie najwcześniej, ponieważ wiele dziewczynek pierwszego okresu dostaje już w wieku 9 lat. Powoduje to, że taka rozmowa powinna odbyć się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Na szczęście dzieci same podsuwają wielokrotnie sytuacji i dobre okazje do tego, aby chociażby cząstkowo poruszyć ten temat. Przykładowo dzieciaki z radością bawią się różnymi sprzętami i akcesoriami w łazience. Prędzej czy później natkną się na podpaski lub tampony i zapytają, do czego one służą.

Innym bardzo dobrym momentem na zainicjowanie takiej rozmowy jest wspólne oglądanie telewizji. Zarówno w trakcie filmu, jak i podczas bloku reklamowego może zostać poruszony temat miesiączki, co da pretest do rozpoczęcia takiej rozmowy.

Jak rozmawiać o okresie?

Choć samo rozpoczęcie rozmowy o pierwszym okresie dla wielu rodziców jest najtrudniejszym etapem, to jednak sama rozmowa również stawia przed nimi ogromne wyzwania. Nie można w końcu dziewczynki nastraszyć i spowodować u niej negatywnych emocji.

O czym należy pamiętać podczas takiej rozmowy?

Przede wszystkim o tym, aby zakres wiedzy, którą będzie się przekazywało, dostosować do wieku dziewczynki. Pierwsza rozmowa z małą dziewczynką powinna opierać się na ogólnej wiedzy dotyczącej przemian, które ją czekają i które spowodują, że stanie się taka jak mama. W sytuacji, gdy córka wejdzie już w okres dojrzewania, konieczne będzie nieco poważniejsze rozszerzenie rozmowy, podczas której prostym językiem należy wytłumaczyć zachodzące w niej zmian, oraz ich konsekwencje. Należy w tym punkcie pamiętać, że w delikatny i spokojny sposób należy wytłumaczyć, co będzie się z tym wiązało i jakie dolegliwości będą towarzyszyć okresowi. Oprócz tego bardzo ważne podczas takiej rozmowy jest pamiętanie o tym, żeby pod żadnym pozorem dziecka nie okłamywać, lecz także by aby nie zrzucać na niego zbyt wielu informacji, których jeszcze nie będzie w stanie przyswoić i zrozumieć z powodu zbyt małego wieku.